Unit: 1 each(s)
List price (per unit ex VAT): £6.53PBT starting price (per unit ex VAT): £5.88
Your price each: £5.88
Vendor order value: £0.00
The TIMCO X6 Impact Mag Screw Holder is an impact resistant magnetic screw holder specifically designed for installation of flat head screws. The sliding magnetic sleeve securely holds the screw in place to allow single handed installations in vertical or horizontal applications, making it ideal for professional and DIY use.
| Packaging | Blister Pack |
| Barcode | 5055893353585 |
| Commodity code | – |
| Country of Origin | – |
| Colour | Black and silver |
| Finish | Black phosphate |
| Material | Hardened carbon steel |
| Dimensions | length = 53mm |
| Weight | 0.036 kg |
| Fixings included? | – |
| Fire rated? | – |
| Certification | Unknown |
| Manufacturer guarantee | – |
| Size | 53mm |