Unit: 2 piece(s)
List price (per unit ex VAT): £3.71PBT starting price (per unit ex VAT): £3.34
Your price per piece: £1.67
Vendor order value: £0.00
The TIMCO Window Rack Bolts White – 42mm are an ideal way to increase security on timber windows. These steel bolts are morticed into the window and operated by a spline key that throws the bolt into the frame, providing enhanced window security. The white finish makes them suitable for white window frames. For optimum security it is recommended that the bolts are fitted to the top and the bottom of the window.
| Packaging | Bag |
| Barcode | 5056110818177 |
| Commodity code | – |
| Country of Origin | – |
| Colour | White |
| Finish | White |
| Material | Steel |
| Dimensions | 42mm |
| Weight | 0.14 kg |
| Fixings included? | – |
| Fire rated? | – |
| Certification | Unknown |
| Manufacturer guarantee | – |
| Size | 42mm |