Unit: 2 piece(s)
List price (per unit ex VAT): £3.71PBT starting price (per unit ex VAT): £3.34
Your price per piece: £1.67
Vendor order value: £0.00
The TIMCO Window Rack Bolts provide an ideal way to increase security on timber windows with their satin chrome finish and 42mm size. These bolts are morticed into the window and operated by a spline key that throws the bolt into the frame, offering enhanced security for residential and commercial applications. For optimum security, it is recommended that the bolts are fitted to both the top and bottom of the window.
| Packaging | Bag |
| Barcode | 5056110818160 |
| Commodity code | – |
| Country of Origin | – |
| Colour | Silver |
| Finish | Satin chrome |
| Material | Steel |
| Dimensions | 42mm |
| Weight | 0.14 kg |
| Fixings included? | – |
| Fire rated? | – |
| Certification | Unknown |
| Manufacturer guarantee | – |
| Size | 42mm |