Unit: 2 piece(s)
List price (per unit ex VAT): £3.71PBT starting price (per unit ex VAT): £3.34
Your price per piece: £1.67
Vendor order value: £0.00
The TIMCO Window Rack Bolts provide an ideal security solution for timber windows. These morticed bolts are operated by a spline key that throws the bolt into the frame, offering enhanced window security. The polished chrome finish provides durability and an attractive appearance. For optimum security, it is recommended that the bolts are fitted to both the top and bottom of the window.
| Packaging | Bag |
| Barcode | 5056110818153 |
| Commodity code | – |
| Country of Origin | – |
| Colour | Silver |
| Finish | Polished chrome |
| Material | Steel |
| Dimensions | 42mm |
| Weight | 0.14 kg |
| Fixings included? | – |
| Fire rated? | – |
| Certification | Unknown |
| Manufacturer guarantee | – |
| Size | 42mm |