Unit: 1 each(s)
List price (per unit ex VAT): £4.22PBT starting price (per unit ex VAT): £3.80
Your price each: £3.80
Vendor order value: £0.00
The TIMCO Weatherproof Padlock – 40mm features a laminated steel construction with a durable vinyl cover to enhance corrosion resistance and improve weatherproofing, making it ideal for outdoor applications such as sheds, gates and chains. The padlock incorporates a four pin brass cylinder for extra protection against picking and a hardened steel shackle for enhanced security against hacksaw and cropping attacks.
| Packaging | Blister Pack |
| Barcode | 5055893301128 |
| Commodity code | – |
| Country of Origin | – |
| Colour | Black |
| Finish | Laminated with vinyl cover |
| Material | Carbon steel and various |
| Dimensions | 40mm |
| Weight | 0.23 kg |
| Fixings included? | – |
| Fire rated? | – |
| Certification | Unknown |
| Manufacturer guarantee | – |
| Size | 40mm |