Unit: 1 each(s)
List price (per unit ex VAT): £4.22PBT starting price (per unit ex VAT): £3.80
Your price each: £3.80
Vendor order value: £0.00
The TIMCO Steel Wire Wool Coarse – 200g is an effective surface preparation tool used by woodworkers and craftsmen for cleaning metal and wood surfaces in preparation for lacquers, varnishes and paints. Made from durable steel wire, this coarse grade wire wool can sand hard to reach edges and corners, and is chemical resistant making it suitable for use with chemical stripping compounds. This versatile preparation tool is essential for achieving professional finishing results.
| Packaging | Bag |
| Barcode | 5056110818887 |
| Commodity code | – |
| Country of Origin | – |
| Colour | Silver |
| Finish | Unfinished |
| Material | Steel |
| Dimensions | 200g |
| Weight | 0.204 kg |
| Fixings included? | – |
| Fire rated? | – |
| Certification | Unknown |
| Manufacturer guarantee | – |
| Size | 200g |