Unit: 1 each(s)
List price (per unit ex VAT): £3.27PBT starting price (per unit ex VAT): £2.95
Your price each: £2.95
Vendor order value: £0.00
The TIMCO Security Door Chain Electro Brass – 44mm provides enhanced door security by reducing the opening angle when engaged, allowing occupants to identify and speak to callers before fully releasing the door while restraining against forced attacks. This pattern features a narrow chain receiving plate making it ideal for glazed doors with a narrow stile, offering both security and convenience in a durable electro brass finish.
| Packaging | Bag |
| Barcode | 5056110839790 |
| Commodity code | – |
| Country of Origin | – |
| Colour | Brass |
| Finish | Electro brass |
| Material | Steel |
| Dimensions | 44mm |
| Weight | 0.12 kg |
| Fixings included? | – |
| Fire rated? | – |
| Certification | Unknown |
| Manufacturer guarantee | – |
| Size | 44mm |