Unit: 5 piece(s)
List price (per unit ex VAT): £8.15PBT starting price (per unit ex VAT): £7.34
Your price per piece: £1.47
Vendor order value: £0.00
The TIMCO Sanding Belts 40 Grit Red – 100 x 610mm are manufactured using a heat resistant cloth backing and premium quality aluminium oxide grit, designed to maintain sanding performance, prolong lifespan and meet the extreme requirements of modern belt sanders. These professional-grade belts feature long life construction, heat resistant backing, and anti-clog coating for superior performance and durability.
| Packaging | Pack |
| Barcode | 5056110818443 |
| Commodity code | – |
| Country of Origin | – |
| Colour | Red |
| Finish | Abrasive grit |
| Material | Aluminium oxide grit, phenolic resin, x-cloth |
| Dimensions | 100 x 610mm, 40 grit |
| Weight | 0.454 kg |
| Fixings included? | – |
| Fire rated? | – |
| Certification | Unknown |
| Manufacturer guarantee | – |
| Size | 100 x 610mm |