Unit: 5 piece(s)
List price (per unit ex VAT): £6.55PBT starting price (per unit ex VAT): £5.90
Your price per piece: £1.18
Vendor order value: £0.00
The TIMCO Sanding Belts 120 Grit Red feature premium quality aluminium oxide grit on a heat resistant cloth backing, designed to maintain sanding performance and prolong lifespan for modern belt sanders. These professional-grade belts include anti-clog coating for consistent results and are engineered to meet the extreme requirements of demanding applications.
| Packaging | Pack |
| Barcode | 5056110818405 |
| Commodity code | – |
| Country of Origin | – |
| Colour | Red |
| Finish | Unknown |
| Material | Aluminium oxide grit and cloth |
| Dimensions | 75 x 533mm, 120 grit |
| Weight | 0.205 kg |
| Fixings included? | – |
| Fire rated? | – |
| Certification | Unknown |
| Manufacturer guarantee | – |
| Size | 75 x 533mm |