Unit: 5 piece(s)
List price (per unit ex VAT): £6.24PBT starting price (per unit ex VAT): £5.62
Your price per piece: £1.12
Vendor order value: £0.00
The TIMCO Sanding Belts 120 Grit Red feature premium quality aluminium oxide grit with heat resistant cloth backing, designed to maintain sanding performance and prolong lifespan to meet the extreme requirements of modern belt sanders. These professional-grade belts offer long life, heat resistant backing, and anti-clog coating for consistent results.
| Packaging | Pack |
| Barcode | 5056110818436 |
| Commodity code | – |
| Country of Origin | – |
| Colour | Red |
| Finish | Grit finish |
| Material | Aluminium oxide grit and cloth |
| Dimensions | 75 x 457mm, 120 grit |
| Weight | 0.174 kg |
| Fixings included? | – |
| Fire rated? | – |
| Certification | Unknown |
| Manufacturer guarantee | – |
| Size | 75 x 457mm |