Unit: 5 piece(s)
List price (per unit ex VAT): £5.27PBT starting price (per unit ex VAT): £4.75
Your price per piece: £0.95
Vendor order value: £0.00
The TIMCO Roll Forged Jobber Drills HSS – 8.5mm includes 5 high-speed steel drill bits with a black oxide finish for enhanced durability. Featuring a precision 135° split point that prevents drifting and enables faster penetration, these roll forged drills are manufactured to DIN 338 standards for dimensional accuracy. Ideal for drilling all non-alloy materials, they eliminate the need for pre-drilling or centre punching, making them perfect for professional and DIY applications.
| Packaging | Tube |
| Barcode | 5055017534135 |
| Commodity code | – |
| Country of Origin | – |
| Colour | Black |
| Finish | Black oxide |
| Material | HSS steel |
| Dimensions | 8.5mm diameter |
| Weight | 0.2 kg |
| Fixings included? | – |
| Fire rated? | – |
| Certification | DIN 338 manufactured |
| Manufacturer guarantee | – |
| Size | 8.5mm |