Unit: 1 each(s)
List price (per unit ex VAT): £1.43PBT starting price (per unit ex VAT): £1.29
Your price each: £1.29
Vendor order value: £0.00
The TIMCO Roll Forged Jobber Drill HSS – 8.5mm is an economic high speed steel drill bit designed for drilling all non-alloy materials. Features a black oxide finish for enhanced durability and a high performance 135° split point tip that prevents the bit from drifting and enables faster penetration while eliminating the need to pre-drill or centre punch. Roll forged and manufactured to DIN 338 standards for dimensional precision.
| Packaging | Wallet |
| Barcode | 5055017536108 |
| Commodity code | – |
| Country of Origin | – |
| Colour | Black |
| Finish | Black oxide |
| Material | HSS steel |
| Dimensions | 8.5mm diameter |
| Weight | 0.037 kg |
| Fixings included? | – |
| Fire rated? | – |
| Certification | Unknown |
| Manufacturer guarantee | – |
| Size | 8.5mm |