Unit: 10 piece(s)
List price (per unit ex VAT): £6.74PBT starting price (per unit ex VAT): £6.07
Your price per piece: £0.61
Vendor order value: £0.00
The TIMCO Roll Forged Jobber Drills HSS – 6.5mm are an economic HSS drill solution designed for drilling all non-alloy materials. These high-performance drill bits feature a precision 135° split point that prevents drifting and enables faster penetration, eliminating the need for pre-drilling or centre punching. Roll forged and manufactured to DIN 338 standards, they offer dimensional precision and reliability. The black oxide finish provides enhanced durability and corrosion resistance, making them ideal for professional and DIY drilling applications.
| Packaging | Tube |
| Barcode | 5055017533930 |
| Commodity code | – |
| Country of Origin | – |
| Colour | Black |
| Finish | Black oxide |
| Material | HSS steel |
| Dimensions | diameter = 6.5mm |
| Weight | 0.2 kg |
| Fixings included? | – |
| Fire rated? | – |
| Certification | DIN 338 |
| Manufacturer guarantee | – |
| Size | 6.5mm |