Unit: 10 piece(s)
List price (per unit ex VAT): £4.87PBT starting price (per unit ex VAT): £4.39
Your price per piece: £0.44
Vendor order value: £0.00
The TIMCO Roll Forged Jobber Drills HSS – 5.2mm includes 10 high-performance drill bits designed for drilling all non-alloy materials. These economical HSS drills feature a black oxide finish for enhanced durability and a precision 135° split point that prevents drifting and enables faster penetration without the need for pre-drilling or centre punching. Roll forged and manufactured to DIN 338 standards, these dimensionally precise drill bits offer reliable performance for professional and DIY applications.
| Packaging | Tube |
| Barcode | 5055017533800 |
| Commodity code | – |
| Country of Origin | – |
| Colour | Black |
| Finish | Black oxide |
| Material | HSS steel |
| Dimensions | 5.2mm diameter |
| Weight | 0.12 kg |
| Fixings included? | – |
| Fire rated? | – |
| Certification | DIN 338 manufactured |
| Manufacturer guarantee | – |
| Size | 5.2mm |