Unit: 10 piece(s)
List price (per unit ex VAT): £4.05PBT starting price (per unit ex VAT): £3.65
Your price per piece: £0.37
Vendor order value: £0.00
The TIMCO Roll Forged Jobber Drills HSS – 4.5mm includes 10 high-performance drill bits manufactured to DIN 338 standards. These economical HSS drills feature a black oxide finish and roll forged construction for dimensional precision. The innovative 135° split point tip prevents bit drift and enables faster penetration, eliminating the need for pre-drilling or centre punching when working with non-alloy materials.
| Packaging | Tube |
| Barcode | 5055017533732 |
| Commodity code | – |
| Country of Origin | – |
| Colour | Black |
| Finish | Black oxide |
| Material | HSS steel |
| Dimensions | diameter = 4.5mm |
| Weight | 0.092 kg |
| Fixings included? | – |
| Fire rated? | – |
| Certification | DIN 338 |
| Manufacturer guarantee | – |
| Size | 4.5mm |