Unit: 2 piece(s)
List price (per unit ex VAT): £0.87PBT starting price (per unit ex VAT): £0.79
Your price per piece: £0.40
Vendor order value: £0.00
The TIMCO Roll Forged Jobber Drills HSS – 3.5mm includes two high-quality HSS drill bits designed for drilling all non-alloy materials. Featuring a black oxide finish for enhanced durability and a high-performance 135° split point tip that prevents drifting and enables faster penetration without the need for pre-drilling or centre punching. These roll forged drill bits are manufactured to DIN 338 standards ensuring dimensional precision and reliable performance for professional and DIY applications.
| Packaging | Wallet |
| Barcode | 5055017535989 |
| Commodity code | – |
| Country of Origin | – |
| Colour | Black |
| Finish | Black oxide |
| Material | HSS steel |
| Dimensions | 3.5mm diameter |
| Weight | 0.012 kg |
| Fixings included? | – |
| Fire rated? | – |
| Certification | DIN 338 |
| Manufacturer guarantee | – |
| Size | 3.5mm |