Unit: 2 piece(s)
List price (per unit ex VAT): £0.77PBT starting price (per unit ex VAT): £0.70
Your price per piece: £0.35
Vendor order value: £0.00
The TIMCO Roll Forged Jobber Drills HSS – 3.3mm includes two high-quality HSS drill bits designed for drilling all non-alloy materials. These roll forged drills feature a black oxide finish for enhanced durability and a high performance 135° split point tip that prevents the bit from drifting and enables faster penetration, eliminating the need to pre-drill or centre punch. Manufactured to DIN 338 standards, these dimensionally precise drills offer reliable performance for professional and DIY applications.
| Packaging | Wallet |
| Barcode | 5055017535972 |
| Commodity code | – |
| Country of Origin | – |
| Colour | Black |
| Finish | Black oxide |
| Material | HSS steel |
| Dimensions | 3.3mm diameter |
| Weight | 0.011 kg |
| Fixings included? | – |
| Fire rated? | – |
| Certification | DIN 338 |
| Manufacturer guarantee | – |
| Size | 3.3mm |