Unit: 10 piece(s)
List price (per unit ex VAT): £2.79PBT starting price (per unit ex VAT): £2.52
Your price per piece: £0.25
Vendor order value: £0.00
The TIMCO Roll Forged Jobber Drills HSS – 3.2mm includes 10 high-speed steel drill bits with black oxide finish, designed for drilling all non-alloy materials. These roll forged drills feature a high performance 135° split point tip that prevents drifting and enables faster penetration, eliminating the need to pre-drill or centre punch. Manufactured to DIN 338 standards for dimensional precision, these economic HSS drills offer reliable performance for general drilling applications.
| Packaging | Tube |
| Barcode | 5055017533602 |
| Commodity code | – |
| Country of Origin | – |
| Colour | Black |
| Finish | Black oxide |
| Material | HSS steel |
| Dimensions | 3.2mm diameter |
| Weight | 0.039 kg |
| Fixings included? | – |
| Fire rated? | – |
| Certification | DIN 338 |
| Manufacturer guarantee | – |
| Size | 3.2mm |