Unit: 5 piece(s)
List price (per unit ex VAT): £12.38PBT starting price (per unit ex VAT): £11.15
Your price per piece: £2.23
Vendor order value: £0.00
The TIMCO Roll Forged Jobber Drills HSS – 13.0mm provides an economic HSS drilling solution for all non-alloy materials including steel, aluminium, non-ferrous metals and plastic. Featuring a high performance 135° split point tip that prevents the bit from drifting and enables faster penetration while eliminating the need to pre-drill or centre punch. The roll forged construction with black oxide finish ensures dimensional precision and durability, manufactured to DIN 338 standards for reliable performance.
| Packaging | Tube |
| Barcode | 5055017534357 |
| Commodity code | – |
| Country of Origin | – |
| Colour | Black |
| Finish | Black oxide |
| Material | HSS steel |
| Dimensions | diameter = 13.0mm |
| Weight | 0.52 kg |
| Fixings included? | – |
| Fire rated? | – |
| Certification | DIN 338 |
| Manufacturer guarantee | – |
| Size | 13.0mm |