Unit: 1 each(s)
List price (per unit ex VAT): £3.35PBT starting price (per unit ex VAT): £3.02
Your price each: £3.02
Vendor order value: £0.00
The TIMCO Roll Forged Jobber Drill HSS – 13.0mm is an economic high-speed steel drill designed for drilling all non-alloy materials. Featuring a black oxide finish and roll forged construction, this dimensionally precise drill bit is manufactured to DIN 338 standards. The high performance 135° split point tip prevents the bit from drifting, enables faster penetration, and eliminates the need to pre-drill or centre punch, making it an efficient and reliable choice for metalworking applications.
| Packaging | Wallet |
| Barcode | 5055017536191 |
| Commodity code | – |
| Country of Origin | – |
| Colour | Black |
| Finish | Black oxide |
| Material | HSS steel |
| Dimensions | diameter = 13.0mm |
| Weight | 0.1 kg |
| Fixings included? | – |
| Fire rated? | – |
| Certification | Manufactured to DIN 338 |
| Manufacturer guarantee | – |
| Size | 13.0mm |