Unit: 5 piece(s)
List price (per unit ex VAT): £9.41PBT starting price (per unit ex VAT): £8.47
Your price per piece: £1.69
Vendor order value: £0.00
The TIMCO Roll Forged Jobber Drills HSS – 11.0mm includes 5 high-quality HSS drill bits designed for drilling all non-alloy materials including steel, aluminium, non-ferrous metals, and plastic. These economical drills feature a black oxide finish for enhanced durability and a high-performance 135° split point tip that prevents drifting and enables faster penetration without the need for pre-drilling or centre punching. Roll forged and manufactured to DIN 338 standards, these dimensionally precise drill bits offer reliable performance for professional and DIY applications.
| Packaging | Tube |
| Barcode | 5055017534319 |
| Commodity code | – |
| Country of Origin | – |
| Colour | Black |
| Finish | Black oxide |
| Material | HSS steel |
| Dimensions | diameter = 11.0mm |
| Weight | 0.36 kg |
| Fixings included? | – |
| Fire rated? | – |
| Certification | DIN 338 |
| Manufacturer guarantee | – |
| Size | 11.0mm |