Unit: 5 piece(s)
List price (per unit ex VAT): £8.50PBT starting price (per unit ex VAT): £7.65
Your price per piece: £1.53
Vendor order value: £0.00
The TIMCO Roll Forged Jobber Drills HSS – 10.2mm includes 5 high-speed steel drill bits with a black oxide finish for enhanced durability. These economic HSS drills are designed for drilling all non-alloy materials and feature a high-performance 135° split point tip that prevents the bit from drifting and enables faster penetration, eliminating the need to pre-drill or centre punch. Roll forged and manufactured to DIN 338 standards, these dimensionally precise drill bits offer reliable performance for professional and DIY applications.
| Packaging | Tube |
| Barcode | 5055017534296 |
| Commodity code | – |
| Country of Origin | – |
| Colour | Black |
| Finish | Black oxide |
| Material | HSS steel |
| Dimensions | diameter = 10.2mm |
| Weight | 0.3 kg |
| Fixings included? | – |
| Fire rated? | – |
| Certification | Manufactured to DIN 338 |
| Manufacturer guarantee | – |
| Size | 10.2mm |