Unit: 10 piece(s)
List price (per unit ex VAT): £2.37PBT starting price (per unit ex VAT): £2.14
Your price per piece: £0.21
Vendor order value: £0.00
The TIMCO Roll Forged Jobber Drills HSS – 1.5mm includes 10 high-quality roll forged drill bits manufactured to DIN 338 standards. These economic HSS drills feature a black oxide finish for enhanced durability and are dimensionally precise for accurate drilling of all non-alloy materials. The high speed steel construction ensures reliable performance for general purpose drilling applications.
| Packaging | Tube |
| Barcode | 5055017533435 |
| Commodity code | – |
| Country of Origin | – |
| Colour | Black |
| Finish | Black oxide |
| Material | HSS steel |
| Dimensions | diameter = 1.5mm |
| Weight | 0.014 kg |
| Fixings included? | – |
| Fire rated? | – |
| Certification | DIN 338 |
| Manufacturer guarantee | – |
| Size | 1.5mm |