Unit: 10 piece(s)
List price (per unit ex VAT): £2.28PBT starting price (per unit ex VAT): £2.06
Your price per piece: £0.21
Vendor order value: £0.00
The TIMCO Roll Forged Jobber Drills HSS – 1.0mm includes 10 high-quality HSS drill bits designed for drilling all non-alloy materials. These economical drills feature a black oxide finish for enhanced durability and are roll forged for dimensional precision. Manufactured to DIN 338 standards, they are suitable for drilling steel, aluminium, non-ferrous metals, and plastic, making them versatile additions to any toolkit.
| Packaging | Tube |
| Barcode | 5055017533381 |
| Commodity code | – |
| Country of Origin | – |
| Colour | Black |
| Finish | Black oxide |
| Material | HSS steel |
| Dimensions | diameter = 1.0mm, length = 34mm |
| Weight | 0.01 kg |
| Fixings included? | – |
| Fire rated? | – |
| Certification | DIN 338 |
| Manufacturer guarantee | – |
| Size | 1.0mm |