Unit: 1000 piece(s)
List price (per unit ex VAT): £9.34PBT starting price (per unit ex VAT): £8.41
Your price per piece: £0.01
Vendor order value: £0.00
The TIMCO Red Premium Plastic Plugs – 34mm are manufactured from premium grade polymer and offer improved pull-out loads and anti-rotation fins compared to standard plugs. These professional-grade fixings feature anti-rotation fins to prevent spinning during installation and prevent dropping out when overhead fixing. Supplied loose and off the sprig for quicker and more convenient installation on site, these plugs are ideal for masonry and concrete applications where enhanced performance is required.
| Packaging | Bag |
| Barcode | 5055893353127 |
| Commodity code | – |
| Country of Origin | – |
| Colour | Red |
| Finish | – |
| Material | Plastic |
| Dimensions | 34mm |
| Weight | 0.57 kg |
| Fixings included? | – |
| Fire rated? | – |
| Certification | unknown |
| Manufacturer guarantee | – |
| Size | 34mm |