Unit: 10 piece(s)
List price (per unit ex VAT): £7.45PBT starting price (per unit ex VAT): £6.71
Your price per piece: £0.67
Vendor order value: £0.00
The TIMCO PVC Insulation Tape Red is ideal for insulating electrical wires and joints, offering excellent dielectric strength and fire retardant properties. This high-quality PVC tape can be easily torn by hand, written on for identification purposes, and cleanly removed from smooth surfaces without leaving residue. Certified to BS EN 60454 standards, it provides reliable electrical insulation for professional and DIY applications.
| Packaging | Roll Pack |
| Barcode | 5056110871127 |
| Commodity code | – |
| Country of Origin | – |
| Colour | Red |
| Finish | Matt |
| Material | Polyvinyl chloride |
| Dimensions | 25m length x 18mm width |
| Weight | 0.76 kg |
| Fixings included? | – |
| Fire rated? | – |
| Certification | Certified: BS EN 60454 |
| Manufacturer guarantee | – |
| Size | 25m x 18mm |