Unit: 10 piece(s)
List price (per unit ex VAT): £7.45PBT starting price (per unit ex VAT): £6.71
Your price per piece: £0.67
Vendor order value: £0.00
The TIMCO PVC Insulation Tape Green is ideal for insulating electrical wires and joints. This flame retardant tape offers high dielectric strength and meets BS EN 60454 standards. It can be easily torn by hand, written on, and cleanly removed from smooth surfaces, making it versatile for various electrical applications.
| Packaging | Roll Pack |
| Barcode | 5056110871097 |
| Commodity code | – |
| Country of Origin | – |
| Colour | Green |
| Finish | Matt |
| Material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Dimensions | 25m length x 18mm width |
| Weight | 0.8 kg |
| Fixings included? | – |
| Fire rated? | – |
| Certification | Certified: BS EN, BS EN 60454 |
| Manufacturer guarantee | – |
| Size | 25m x 18mm |