Unit: 1 each(s)
List price (per unit ex VAT): £14.95PBT starting price (per unit ex VAT): £13.46
Your price each: £13.46
Vendor order value: £0.00
The TIMCO Pro Spirit Level Box Beam – 400mm is a professional beam level manufactured from lightweight and high strength aluminium. Featuring two impact resistant, high visibility and high accuracy vials with +/- 0.5mm/m precision, shock resistant rubber end caps and dual milled surfaces with a magnetic face. The robust aluminium frame provides 5x higher strength while the rare earth magnets deliver 2x magnetic power, making it perfect for all professional leveling applications.
| Packaging | Unit |
| Barcode | 5056110860893 |
| Commodity code | – |
| Country of Origin | – |
| Colour | Unknown |
| Finish | Unknown |
| Material | Aluminium |
| Dimensions | Length = 400mm |
| Weight | 0.44 kg |
| Fixings included? | – |
| Fire rated? | – |
| Certification | Unknown |
| Manufacturer guarantee | – |
| Size | 400mm |