Unit: 1 each(s)
List price (per unit ex VAT): £22.84PBT starting price (per unit ex VAT): £20.56
Your price each: £20.56
Vendor order value: £0.00
The TIMCO Premium Diamond Tile & Glass Bit – 20.0mm is ideal for drilling clean holes into hard materials such as ceramics, porcelain, marble and slate. Features vacuum brazed technology for high temperature operation, integrated lubricant for cooling and extended life, non-slip hex shank, and laser etched diameter marking for easy identification. Suitable for both dry and wet use.
| Packaging | Blister Pack |
| Barcode | 5055331845153 |
| Commodity code | – |
| Country of Origin | – |
| Colour | Silver and black |
| Finish | Vacuum brazed |
| Material | Various |
| Dimensions | diameter = 20.0mm |
| Weight | 0.07 kg |
| Fixings included? | – |
| Fire rated? | – |
| Certification | Unknown |
| Manufacturer guarantee | – |
| Size | 20.0mm |