Unit: 250 piece(s)
List price (per unit ex VAT): £9.42PBT starting price (per unit ex VAT): £8.48
Your price per piece: £0.03
Vendor order value: £0.00
The TIMCO Polymer Headed Pins A4 Stainless Steel Black – 40mm includes 250 impact and UV resistant polymer headed nails manufactured from high-grade A4-316 austenitic stainless steel. These professional-grade pins feature black polymer heads and are specifically designed for fixing soffits, fascias, roofline trims and other aesthetic applications where both durability and visual appeal are required. The UV stable polymer heads provide excellent weather resistance while the stainless steel construction ensures long-lasting corrosion resistance.
| Packaging | Box |
| Barcode | 5055331816405 |
| Commodity code | – |
| Country of Origin | – |
| Colour | Black |
| Finish | – |
| Material | Austenitic stainless steel and plastic |
| Dimensions | length = 40mm |
| Weight | 0.3 kg |
| Fixings included? | – |
| Fire rated? | – |
| Certification | Unknown |
| Manufacturer guarantee | – |
| Size | 40mm |