Unit: 25 piece(s)
List price (per unit ex VAT): £3.00PBT starting price (per unit ex VAT): £2.70
Your price per piece: £0.11
Vendor order value: £0.00
The TIMCO Polymer Headed Nails A4 Stainless Steel White – 50mm includes 25 impact and UV resistant stainless steel nails with white polymer heads, specifically designed for fixing soffits, fascias, roofline trims and other aesthetic applications where a clean, professional finish is required. These A4-316 grade stainless steel nails offer superior corrosion resistance and durability for exterior use.
| Packaging | TIMpac |
| Barcode | 5055893385203 |
| Commodity code | – |
| Country of Origin | – |
| Colour | White |
| Finish | Polymer coated |
| Material | Stainless steel and polymer |
| Dimensions | 50mm length |
| Weight | 0.086 kg |
| Fixings included? | – |
| Fire rated? | – |
| Certification | Unknown |
| Manufacturer guarantee | – |
| Size | 50mm |