Unit: 100 piece(s)
List price (per unit ex VAT): £8.52PBT starting price (per unit ex VAT): £7.67
Your price per piece: £0.08
Vendor order value: £0.00
The TIMCO Polymer Headed Nails A4 Stainless Steel White – 40mm includes 100 impact and UV resistant nails specifically designed for fixing soffits, fascias, roofline trims and other aesthetic applications. Made from high-grade A4-316 austenitic stainless steel with white polymer heads, these nails offer excellent corrosion resistance and durability for exterior use while maintaining a clean, professional appearance.
| Packaging | Box |
| Barcode | 5055331816535 |
| Commodity code | – |
| Country of Origin | – |
| Colour | White |
| Finish | – |
| Material | Austenitic stainless steel and plastic |
| Dimensions | 40mm length |
| Weight | 0.3 kg |
| Fixings included? | – |
| Fire rated? | – |
| Certification | Unknown |
| Manufacturer guarantee | – |
| Size | 40mm |