Unit: 1 each(s)
List price (per unit ex VAT): £7.14PBT starting price (per unit ex VAT): £6.43
Your price each: £6.43
Vendor order value: £0.00
The TIMCO M3 Bi-Metal Holesaw Variable – 52mm features a variable pitch tooth pattern for efficient dust cleaning and superior cutting performance in wood, plastic, non-ferrous metals and man-made boards. Manufactured from high quality M3 grade HSS steel with diameter stamped on body for easy size recognition, it offers cutting depths of 38mm in wood and 3mm in thin sheet metal.
| Packaging | Clamshell |
| Barcode | 5055017543557 |
| Commodity code | – |
| Country of Origin | – |
| Colour | Red |
| Finish | Unknown |
| Material | M3 grade HSS steel |
| Dimensions | diameter = 52mm, cutting depth wood = 38mm, cutting depth thin sheet metal = 3mm |
| Weight | 0.15 kg |
| Fixings included? | – |
| Fire rated? | – |
| Certification | Unknown |
| Manufacturer guarantee | – |
| Size | 52mm |