Unit: 1 each(s)
List price (per unit ex VAT): £6.79PBT starting price (per unit ex VAT): £6.12
Your price each: £6.12
Vendor order value: £0.00
The TIMCO M3 Bi-Metal Holesaw Variable – 51mm features a variable pitch tooth pattern for efficient dust cleaning and delivers superior cutting performance in wood, plastic, non-ferrous metals and man-made boards. Manufactured from high quality M3 grade HSS steel cutting edge with the diameter stamped onto the body for ease of size recognition. The holesaw offers a cutting depth of 38mm in wood and 3mm in thin sheet metal, making it an ideal choice for various drilling applications.
| Packaging | Clamshell |
| Barcode | 5055017543540 |
| Commodity code | – |
| Country of Origin | – |
| Colour | Red |
| Finish | Painted |
| Material | M3 grade HSS steel |
| Dimensions | diameter = 51mm, cutting depth wood = 38mm, cutting depth thin metal = 3mm |
| Weight | 0.14 kg |
| Fixings included? | – |
| Fire rated? | – |
| Certification | unknown |
| Manufacturer guarantee | – |
| Size | 51mm |