Unit: 1 each(s)
List price (per unit ex VAT): £3.69PBT starting price (per unit ex VAT): £3.33
Your price each: £3.33
Vendor order value: £0.00
The TIMCO M3 Bi-Metal Holesaw Variable – 14mm features a variable pitch tooth pattern for efficient dust cleaning and gives superior cutting performance in wood, plastic, non-ferrous metals and man-made boards. Constructed from high quality M3 grade HSS steel cutting edge with diameter stamped onto body for ease of size recognition. Suitable for cutting depths of 38mm in wood and 3mm in thin sheet metal.
| Packaging | Clamshell |
| Barcode | 5055017543328 |
| Commodity code | – |
| Country of Origin | – |
| Colour | Red |
| Finish | Powder coated |
| Material | M3 grade HSS steel |
| Dimensions | diameter = 14mm, cutting depth wood = 38mm, cutting depth thin sheet metal = 3mm |
| Weight | 0.044 kg |
| Fixings included? | – |
| Fire rated? | – |
| Certification | unknown |
| Manufacturer guarantee | – |
| Size | 14mm |