Unit: 1 each(s)
List price (per unit ex VAT): £4.24PBT starting price (per unit ex VAT): £3.82
Your price each: £3.82
Vendor order value: £0.00
The TIMCO Lithium EP2 Grease is a high quality, multi-purpose lithium grease with high pressure additives, making it suitable for all anti-friction and medium to high load conditions. This versatile grease offers excellent mechanical stability, water resistance, and high temperature performance while resisting oxidation and corrosion. With good pumpability and compatibility with other greases, it is ideal for industrial, construction and automotive applications including hydraulic systems, wheel bearings and pump systems.
| Packaging | Cartridge |
| Barcode | 5056110875859 |
| Commodity code | – |
| Country of Origin | – |
| Colour | Cream |
| Finish | Unknown |
| Material | Lithium grease |
| Dimensions | 400g capacity |
| Weight | 0.44 kg |
| Fixings included? | – |
| Fire rated? | – |
| Certification | Unknown |
| Manufacturer guarantee | – |
| Size | 400g |