Unit: 1 each(s)
List price (per unit ex VAT): £19.59PBT starting price (per unit ex VAT): £17.64
Your price each: £17.64
Vendor order value: £0.00
The TIMCO Light Duty Tarpaulin Blue – 5 x 8m is a lightweight everyday tarpaulin featuring an 8 x 8 weave construction. This versatile covering solution is UV treated for extended outdoor use and provides water-resistant protection for external equipment and materials. The tarpaulin features a heat-sealed hem reinforced with polypropylene fibre rope and rust-proof aluminium eyelets for secure fastening, making it ideal for reliable weather protection in various applications.
| Packaging | Bag |
| Barcode | 5055893371787 |
| Commodity code | – |
| Country of Origin | – |
| Colour | Blue |
| Finish | – |
| Material | Light duty polyethylene lamination |
| Dimensions | 5m x 8m |
| Weight | 2.96 kg |
| Fixings included? | – |
| Fire rated? | – |
| Certification | Unknown |
| Manufacturer guarantee | – |
| Size | 5 x 8m |