Unit: 1 each(s)
List price (per unit ex VAT): £11.99PBT starting price (per unit ex VAT): £10.80
Your price each: £10.80
Vendor order value: £0.00
The TIMCO Hex Steel Security Chain features hardened manganese steel construction with anti-crop square links for superior protection against cutting and cropping attacks. The chain is covered with a black nylon protective sleeve to prevent scratching, making it ideal for securing machinery, bicycles and ladders. At 8mm thickness and 1.5m length, this security chain provides reliable protection for valuable equipment.
| Packaging | Bag |
| Barcode | 5055893334522 |
| Commodity code | – |
| Country of Origin | – |
| Colour | Black |
| Finish | – |
| Material | Carbon steel and nylon |
| Dimensions | 8mm thickness, 1.5m length |
| Weight | 1.89 kg |
| Fixings included? | – |
| Fire rated? | – |
| Certification | unknown |
| Manufacturer guarantee | – |
| Size | 8mm x 1.5m |