Unit: 1000 piece(s)
List price (per unit ex VAT): £18.82PBT starting price (per unit ex VAT): £16.94
Your price per piece: £0.02
Vendor order value: £0.00
The TIMCO Hex Head Cover Caps White Aluminium – 19mm are a perfect way to blend in roofing and construction screws with coloured panels. These matt finish plastic caps provide a clean, professional appearance while protecting screw heads from weather and corrosion. Supplied in convenient packs of 1000 pieces, they are ideal for large construction and roofing projects where aesthetic consistency is important.
| Packaging | Bag |
| Barcode | 5055893311820 |
| Commodity code | – |
| Country of Origin | – |
| Colour | White |
| Finish | Matt |
| Material | Plastic |
| Dimensions | 19mm diameter |
| Weight | 0.78 kg |
| Fixings included? | – |
| Fire rated? | – |
| Certification | Unknown |
| Manufacturer guarantee | – |
| Size | 19mm |