Unit: 1000 piece(s)
List price (per unit ex VAT): £18.82PBT starting price (per unit ex VAT): £16.94
Your price per piece: £0.02
Vendor order value: £0.00
The TIMCO Hex Head Cover Caps in Wedgewood Blue provide a perfect way to blend in roofing and construction screws with coloured panels. These 19mm matt plastic caps offer a professional finish by concealing screw heads while maintaining colour coordination with your project. Ideal for construction and roofing applications where aesthetic appearance is important.
| Packaging | Bag |
| Barcode | 5055893311745 |
| Commodity code | – |
| Country of Origin | – |
| Colour | Wedgewood blue |
| Finish | Matt |
| Material | Plastic |
| Dimensions | diameter = 19mm |
| Weight | 0.802 kg |
| Fixings included? | – |
| Fire rated? | – |
| Certification | unknown |
| Manufacturer guarantee | – |
| Size | 19mm |