Unit: 1000 piece(s)
List price (per unit ex VAT): £18.38PBT starting price (per unit ex VAT): £16.55
Your price per piece: £0.02
Vendor order value: £0.00
The TIMCO Hex Head Cover Caps Solent Blue – 16mm are a perfect way to blend in roofing and construction screws with coloured panels. These blue plastic caps provide a neat, professional finish while protecting screw heads from weather exposure. The 16mm size fits standard hex head screws and the solent blue colour matches popular roofing and cladding panel colours for seamless integration.
| Packaging | Bag |
| Barcode | 5055893311400 |
| Commodity code | – |
| Country of Origin | – |
| Colour | Blue |
| Finish | Matt |
| Material | Plastic |
| Dimensions | 16mm diameter |
| Weight | 0.68 kg |
| Fixings included? | – |
| Fire rated? | – |
| Certification | Unknown |
| Manufacturer guarantee | – |
| Size | 16mm |