Unit: 1000 piece(s)
List price (per unit ex VAT): £18.82PBT starting price (per unit ex VAT): £16.94
Your price per piece: £0.02
Vendor order value: £0.00
The TIMCO Hex Head Cover Caps Sage – 19mm are a perfect way to blend in roofing and construction screws with coloured panels. These sage-colored plastic caps provide a neat, professional finish while protecting and concealing hex head screws. The matt finish ensures excellent color matching with sage-colored roofing and cladding panels, making them ideal for construction and roofing applications where aesthetics matter.
| Packaging | Bag |
| Barcode | 5055893311691 |
| Commodity code | – |
| Country of Origin | – |
| Colour | Sage |
| Finish | Matt |
| Material | Plastic |
| Dimensions | 19mm diameter |
| Weight | 0.812 kg |
| Fixings included? | – |
| Fire rated? | – |
| Certification | Unknown |
| Manufacturer guarantee | – |
| Size | 19mm |