Unit: 1000 piece(s)
List price (per unit ex VAT): £18.38PBT starting price (per unit ex VAT): £16.55
Your price per piece: £0.02
Vendor order value: £0.00
The TIMCO Hex Head Cover Caps Quartz – 16mm provide a perfect way to blend in roofing and construction screws with coloured panels. These matt quartz-colored plastic caps offer a professional finish by concealing screw heads while maintaining color coordination with your project. Supplied in convenient packs of 1000 pieces, they are ideal for large construction and roofing applications where aesthetic consistency is important.
| Packaging | Bag |
| Barcode | 5055893311523 |
| Commodity code | – |
| Country of Origin | – |
| Colour | Quartz |
| Finish | Matt |
| Material | Plastic |
| Dimensions | 16mm diameter |
| Weight | 0.681 kg |
| Fixings included? | – |
| Fire rated? | – |
| Certification | Unknown |
| Manufacturer guarantee | – |
| Size | 16mm |