Unit: 1000 piece(s)
List price (per unit ex VAT): £18.38PBT starting price (per unit ex VAT): £16.55
Your price per piece: £0.02
Vendor order value: £0.00
The TIMCO Hex Head Cover Caps Mushroom – 16mm are a perfect way to blend in roofing and construction screws with coloured panels. These mushroom-coloured plastic caps provide a neat finish while concealing hex head screws, making them ideal for construction and roofing applications where aesthetics matter. Supplied in convenient packs of 1000 pieces.
| Packaging | Bag |
| Barcode | 5055893311257 |
| Commodity code | – |
| Country of Origin | – |
| Colour | Mushroom |
| Finish | Matt |
| Material | Plastic |
| Dimensions | 16mm |
| Weight | 0.67 kg |
| Fixings included? | – |
| Fire rated? | – |
| Certification | Unknown |
| Manufacturer guarantee | – |
| Size | 16mm |