Unit: 25 piece(s)
List price (per unit ex VAT): £165.92PBT starting price (per unit ex VAT): £149.33
Your price per piece: £5.97
Vendor order value: £0.00
The TIMCO Helical Bars A2 Stainless Steel – 6 x 1000mm are frequently used in masonry joints for crack stitching and reinforcing applications. Manufactured from A2 stainless steel, these bars provide ultimate corrosion resistance making them ideal for use in corrosive environments and with materials that have inherent corrosive characteristics such as Green Oak. The helical design ensures excellent bonding with mortar and concrete for reliable structural reinforcement.
| Packaging | Bundle |
| Barcode | 5055893365663 |
| Commodity code | – |
| Country of Origin | – |
| Colour | Silver |
| Finish | Stainless steel |
| Material | Austenitic stainless steel (A2-304) |
| Dimensions | 6mm diameter x 1000mm length |
| Weight | 1.76 kg |
| Fixings included? | – |
| Fire rated? | – |
| Certification | Unknown |
| Manufacturer guarantee | – |
| Size | 6 x 1000mm |