Unit: 1 each(s)
List price (per unit ex VAT): £19.72PBT starting price (per unit ex VAT): £17.75
Your price each: £17.75
Vendor order value: £0.00
The TIMCO Heavy Duty Stapler – HD 6 – 14mm is an all steel professional staple gun designed for heavy duty applications. Features an 82 piece capacity with adjustable staple depth controller for greater flexibility, soft grip handle for user comfort, and convenient bottom loading magazine. Compatible with TIMco heavy duty staples as well as Type 140, T50 & Type G staples, making it a versatile tool for professional use.
| Packaging | Clamshell |
| Barcode | 5056110828978 |
| Commodity code | – |
| Country of Origin | – |
| Colour | Unknown |
| Finish | Nickel |
| Material | Steel |
| Dimensions | HD 6 – 14mm |
| Weight | 0.78 kg |
| Fixings included? | – |
| Fire rated? | – |
| Certification | Unknown |
| Manufacturer guarantee | – |
| Size | HD 6 – 14mm |