Unit: 1 each(s)
List price (per unit ex VAT): £13.54PBT starting price (per unit ex VAT): £12.19
Your price each: £12.19
Vendor order value: £0.00
The TIMCO Heavy Duty Reversible Hinge 250mm is ideal for flush mounted heavy gates, garage and stable doors in domestic, commercial and agricultural applications. Features mounting pins that prevent gates or doors from being lifted off, with fixings included. The robust carbon steel construction with epoxy black finish provides excellent durability and weather resistance for outdoor use.
| Packaging | Plain Bag |
| Barcode | 5055893360590 |
| Commodity code | – |
| Country of Origin | – |
| Colour | Black |
| Finish | Epoxy black |
| Material | Carbon steel |
| Dimensions | Length = 250mm |
| Weight | 1.8 kg |
| Fixings included? | – |
| Fire rated? | – |
| Certification | Unknown |
| Manufacturer guarantee | – |
| Size | 250mm |