Unit: 1 each(s)
List price (per unit ex VAT): £56.99PBT starting price (per unit ex VAT): £51.30
Your price each: £51.30
Vendor order value: £0.00
The TIMCO Heavy Duty Reversible Hinge is ideal for flush mounted heavy gates, garage and stable doors in domestic, commercial and agricultural applications. Manufactured from carbon steel with an epoxy black finish, this robust hinge features pins that mount into hinge cups to prevent gates or doors from being lifted off, providing enhanced security. The reversible design offers installation flexibility, and fixings are included for convenience. For doors or gates over 2130mm (7ft) in height, a third hinge should be fitted to prevent warping.
| Packaging | Plain Bag |
| Barcode | 5055893360682 |
| Commodity code | – |
| Country of Origin | – |
| Colour | Black |
| Finish | Epoxy black |
| Material | Carbon steel |
| Dimensions | Length = 1050mm |
| Weight | 6.38 kg |
| Fixings included? | – |
| Fire rated? | – |
| Certification | Unknown |
| Manufacturer guarantee | – |
| Size | 1050mm |