Unit: 10 piece(s)
List price (per unit ex VAT): £9.41PBT starting price (per unit ex VAT): £8.47
Your price per piece: £0.85
Vendor order value: £0.00
The TIMCO Ground Stub Drills HSS M2 – 5.0mm are manufactured from high grade M2 tool steel for consistent rapid performance into all non-alloy materials. These durable engineering quality drill bits are fully ground from solid material and manufactured to DIN 1897 standards for dimensional precision. The pack contains 10 pieces supplied in a convenient tube.
| Packaging | Tube |
| Barcode | 5055017540150 |
| Commodity code | – |
| Country of Origin | – |
| Colour | Silver |
| Finish | Ground |
| Material | M2 grade HSS steel |
| Dimensions | 5.0mm diameter |
| Weight | 0.11 kg |
| Fixings included? | – |
| Fire rated? | – |
| Certification | DIN 1897 |
| Manufacturer guarantee | – |
| Size | 5.0mm |