Unit: 10 piece(s)
List price (per unit ex VAT): £7.89PBT starting price (per unit ex VAT): £7.11
Your price per piece: £0.71
Vendor order value: £0.00
The TIMCO Ground Stub Drills HSS M2 – 4.2mm includes 10 high-quality drill bits manufactured from premium M2 grade high speed steel. These fully ground stub drills are engineered to DIN 1897 standards for dimensional precision and deliver consistent, rapid performance when drilling into all non-alloy materials. The durable construction ensures reliable results for professional and demanding applications.
| Packaging | Tube |
| Barcode | 5055017540112 |
| Commodity code | – |
| Country of Origin | – |
| Colour | Silver |
| Finish | Ground |
| Material | M2 grade HSS steel |
| Dimensions | 4.2mm diameter |
| Weight | 0.077 kg |
| Fixings included? | – |
| Fire rated? | – |
| Certification | DIN 1897 |
| Manufacturer guarantee | – |
| Size | 4.2mm |